dieta

Jak otworzyć gabinet dietetyczny?

Jeśli komuś nieobcy jest temat dietetyki i ten ktoś także cechuje się tym, że ma tzw.  żyłkę przedsiębiorcy, doskonałym krokiem będzie założenie własnego gabinetu dietetycznego. W takim miejscu pacjenci z pomocą specjalisty ustalają diety według specjalnych potrzeb, a rynek tej coraz popularniejszej usługi bardzo szybko się rozwija. Wiąże się to z coraz większą świadomością Polaków na temat korzyści płynących ze zdrowego odżywiania.

Zakładanie gabinetu dietetycznego w 2021 roku

Wiadomo, że aby być dobrym dietetykiem, należy mieć obszerną wiedzę na temat zdrowego żywienia i właściwości ludzkiego organizmu. Trzeba być obeznanym w takich tematach jak odżywianie, psychologia żywienia, higiena i przetwarzanie żywności oraz analiza danych. Wszystko po to, aby dobrać dla klienta jak najlepszy plan żywieniowy.

Rok 2020 pokazał, że gabinet dietetyczny można założyć we własnym mieszkaniu i prowadzić poradnictwo w formie online. Jednak miejsce prowadzenia biznesu wydaje się mieć mniejsze znaczenie przy innych formalnościach związanych ze świadczeniem tego typu usług.

Niełatwy zawód dietetyka

Istnieją jasno określone warunki wykonywania zawodu dietetyka. Nie może określać się nim każdy, kto skończył pojedynczy kurs lub jego zainteresowania znajdują się na pograniczu medycyny i zdrowego żywienia.

Dietetyk jest lekarzem, który leczy odpowiednim sposobem odżywiania. Dlatego też studia medyczne wydają się być tu nieodzownym elementem wykształcenia. Z drugiej strony – aby być dietetykiem np. na siłowni, gdzie z reguły mamy do czynienia z osobami, które chcą poprawić budowę swojej sylwetki, jednak z reguły są zdrowe – raczej wystarczy kurs. W jego programie powinny jednak znaleźć się takie przedmioty i działy jak analiza wyników badań krwi lub układanie zbilansowanej diety na podstawie wieku i wydatkowania kalorycznego klienta.

Pamiętaj, że nie mając ukończonych studiów medycznych na tym kierunku, możesz jedynie pracować jako asystent lub dietetyk niższego stopnia.

Otwieranie gabinetu dietetycznego

Co do tego jak otworzyć gabinet dietetyczny, odpowiedź jest tożsama z zakładaniem niemal każdej działalności w naszym kraju – chodzi o to, żeby działać rozważnie i ze znajomością swoich praw. Pierwszym krokiem powinno być założenie profilu w CEIDG. Dobrze jest zatrudnić księgowego, który już na wstępie pomoże w wyborze formy opodatkowania itp.

Wybierając lokal, warto wziąć pod uwagę jego metraż – w końcu trzeba będzie ustawić tam sprzęt do analizy składu ciała i kilka innych przydatnych urządzeń, takich jak drukarka lub komputer i co ważne – miejsce dla Ciebie i Twojego klienta. Pamiętaj także o miejscu na toaletę dla pacjentów, pokój socjalny i poczekalnię.

Miejsce, w którym znajduje się lokal powinno wzbudzać zaufanie potencjalnych klientów. Dla ich wygody postaraj się, chociaż o kilka miejsc parkingowych.

Co do koncesji i pozwoleń – aby zakładać tego typu działalność, nie potrzeba żadnych pozwoleń. Wcześniej składany wniosek w CEIDG także jest bezpłatny. Mamy nadzieję, że dzięki pozostałym poradom, które znajdziesz w portalu https://projektzdrowie.info/jak-zalozyc-gabinet-dietetyczny/, z łatwością przyjdzie Ci założenie swojego pierwszego gabinetu dietetycznego.