praca w austrii

Praca w Austrii- jak i gdzie zapłacić podatek dochodowy?

Praca poza granicą naszego kraju często daje nam możliwości wyższych zarobków oraz pracy w miejscu ciekawym i prestiżowym. Dlatego też na emigrację udają się przedstawiciele różnych zawodów, także i tych związanych z technologiami informacyjnymi. W takim przypadku, do jednych z najczęściej zadawanych pytań należy to, gdzie w takiej sytuacji zapłacić należy podatek. Jak z wykonanej pracy powinien rozliczyć się programista w Austrii? Czym jest rezydencja podatkowa i jak rozwiązywać konflikty z nią związane?

Rezydencja podatkowa- na czym polega?

Są to specjalne przepisy, które regulują kwestie płacenia podatków w Polsce lub też w kraju, do którego emigrujemy. Ustawa o PIT mówi bowiem o tym, kim jest polski rezydent podatkowy, a uznaje się za niego osobę, która w Polsce przebywała dłużej niż 183 dni w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że jeśli pracując poza granicami kraju zostawimy w Polsce rodzinę, również możemy uzyskać status polskiego rezydenta podatkowego, a to oznacza rozliczenie podatków w Polsce. Status polskiego rezydenta podatkowego uzyskuje się także w sytuacji, kiedy dana osoba posiada ośrodek swoich życiowych interesów w Polsce.

A jak wygląda kwestia rezydencji podatkowej z punktu widzenia austriackiego prawa?

Tutaj przepisy dotyczące rezydentów podatkowych oraz tego, gdzie zapłacić podatek są odrobinę inne. Prawo austriackie uznaje za rezydenta podatkowego osobę, która ma stałe miejsce zamieszkania na terenie Austrii lub która mieszka tutaj dłużej niż sześć miesięcy. Jak więc widać, tutaj ta kwestia zamieszkiwania w danym kraju jest priorytetowa i nakłada na taką osobę obowiązek zapłacenia podatku w austriackim urzędzie. Jest jeszcze jedno kryterium, które sprawia, że można stać się austriackim rezydentem podatkowym, a dotyczy ono źródła dochodów. Podatek w Austrii trzeba będzie zapłacić tak czy inaczej w sytuacji, kiedy 90% wszystkich dochodów danej osoby pochodzi ze źródeł austriackich. To kryterium dotyczy jednak tylko osób o narodowościach krajów państw Unii Europejskiej lub krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Sprawdź więcej szczegółów na: https://www.smr-law.at/pl/czy-pracujac-w-austrii-musisz-zaplacic-podatek-w-polsce/

Co w sytuacji, kiedy do końca nie możemy ustalić kwestii miejsca płacenia podatków?

Wówczas możemy umówić się na konsultację chociażby w biurze rachunkowym czy też księgowym, gdzie postarają się ustalić, jakie przepisy będą miały zastosowanie w naszym, konkretnym przypadku. Z najtrudniejszymi sytuacjami możemy mieć do czynienia w momencie, kiedy dochodzi do konfliktu rezydencji. Wtedy, specjaliści najczęściej rekomendują zwrócenie się w kierunku jeszcze innych zapisów- mówiących o tym, że można uniknąć obowiązku płacenia podwójnego opodatkowania- zarówno w jednym jak i w drugim kraju. Wedle przepisów z tym związanych, należy pod uwagę wziąć kilka kwestii związanych z pracą, dochodami, a także długością trwania pobytu w kraju i za granicą. Często zastosowanie znajduje także najprostsza z możliwych reguł, która mówi o tym, aby osoby pracujące w Austrii płaciły podatek tam, gdzie pracowały- a więc nie w Polsce, a również w Austrii.