Prowadzeni działalności gospodarczej wiąże się z ciągłym podejmowanie ryzyka. Biznesmeni stale działają w warunkach ryzyka. Podejmowanie go jest jednym z warunków sukcesu, ale jednocześnie może przyczynić się do klęski przedsiębiorstwa. Dlatego też zdawanie sobie sprawy z ryzyka, które się podejmuje oraz odpowiednie środki zapobiegawcze mogą w znaczący sposób przyczynić się do minimalizacji negatywnych skutków podjętego ryzyka oraz prowadzić od pozytywnych efektów podjętych działań.
Co to jest ryzyko w biznesie?
Europejska Federacja Stowarzyszeń Zarządzania Ryzykiem FERMA definiuje ryzyko jako prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń i ich skutków. Przy czym skutki te mogą mieć charakter pozytywny, jak i negatywny. Skutki negatywne wiążą się z ponoszeniem straty, w tym wymiarze ryzyko niesie ze sobą zagrożenie. Natomiast w drugim aspekcie jest ono traktowane jako prawdopodobieństwo wystąpienia skutków innych niż zakładane, skutki te mogą być negatywne, czyli pojawi się strata lub pozytywne, czyli staną się zyskiem. W takim ujęciu ryzyko staje się szansą. Ryzyko może przybierać różne formy, najogólniej mówi się o ryzyku systemowym, czyli takim, które jest związane z czynnikami zewnętrznymi, na które przedsiębiorstwo nie ma wpływu. Źródłami takie ryzyka jest sytuacja gospodarcza państwa, w którym działa firma, decyzje polityczne czy inflacja. Do rodzajów ryzyka systematycznego zaliczane są: ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej, ryzyko polityczne, ryzyko rynkowe, ryzyko siły nabywczej oraz ryzyko wydarzeń. Drugą formą ryzyka jest ryzyko specyficzne jest ono związane bezpośrednio z działalnością firmy i wiąże się z czynnikami, na które przedsiębiorstwo ma wpływ. Do tego rodzaju ryzyka zaliczane są: niedotrzymanie warunków płatności, zmiana ceny, płynność rynkowa, reinwestycje, bankructwo oraz ryzyko finansowe i biznesowe.
Ryzyko związane z umowami
Ryzyko związane jest także w podpisywaniem umów oraz podejmowaniem współpracy z partnerami biznesowymi. Jeśli firma trafi na nieuczciwego partnera może on doprowadzić ją nawet do bankructwa. Problemem są także firmy, które zatajają swoją faktyczną sytuację, w efekcie czego często nie są w stanie dotrzymać zawartych wcześniej umów. Aby zminimalizować ryzyko związane z nieuczciwymi partnerami biznesowymi, należy przed podpisaniem umowy przeprowadzić solidny wywiad środowiskowych na temat firmy, która ma stać się partnerem. Warto także zażądać przedstawienia ubezpieczenia, które będzie wypłacone w sytuacji, gdy druga strona nie dotrzyma swoje części umowy. Dobrą praktyką może być także gwarancja należytego wykonania umowy, czyli rodzaj ubezpieczenia wypłacany w sytuacji, kiedy firma choć wywiązała się z umowy zrobiła to w sposób niewłaściwych i nie do końca zgodny z pierwotnymi ustaleniami, albo gdy zostały wykryte usterki. Na rynku funkcjonują także inne rodzaje ubezpieczeń, które mogą się okazać niezwykle przydatne przy podpisywaniu kontraktów i będą sposobem na niwelowanie ryzyka. W tym kontekście ryzyko związane z zawieraniem umówi i nawiązywaniem współpracy w konkretnymi partnerami biznesowymi jest rodzajem ryzyka biznesowego.
Ryzyko firm międzynarodowych
Jeśli firmy działają w skali globalnej dotyczą ich także formy ryzyka, których nie ma w przypadku firm działających w mniejszej skali. W tym przypadku ryzykiem jest fakt, że poszczególne oddziały firmy są od siebie oddalone i znajdują się w innych krajach – jest to ryzyko operacyjne. Odległość geograficzna może być także w niektórych przypadkach czynnikiem ryzyka.
Ryzyko to zagrożenie, ale i szansa
Jak widać ryzyko może przybierać wiele różnorodnych form. Jest ono na stałe związane z prowadzeniem firmy i nie da się go wyeliminować czasem bierna postawa, nie podjęcie jakiegoś działania, także może być ryzykownym posunięciem. Jednocześnie podejmowanie dużego ryzyka może doprowadzić od upadku firmy, ale może także wznieść ją na wyżyny sukcesu. Dlatego umiejętne zarządzanie ryzykiem w biznesie jest jednym z istotnych elementów prowadzenia firmy i przyczynia się bezpośrednio do jej powodzenia.